Usuwanie zębów Poznań

Chirurgia stomatologiczna-usuwanie korzeni oraz zębów zatrzymanych

Usuwanie korzeni zębowych, czyli tzw.radektomia oraz usuwanie zębów zatrzymanych są zabiegami chirurgii stomatologicznej wykonywanymi w znieczuleniu miejscowym. Oba zabiegi mają swoje wskazania zdrowotne.

Usuwanie korzeni zębowych

Usunięcie korzenia zęba jest operacją istotną i bardzo wskazaną z punktu widzenia zdrowotnego i estetycznego, gdyż pozostały w kości szczęki korzeń zęba jest zbędny, bo nie uczestniczy w gryzieniu,natomiast może stać się przyczyną stanów zapalnych i zakażeń w jamie ustnej oraz bólów o dużym natężeniu. Ponadto, korzeń, który pozostał w dziąśle może powodować wiele innych dolegliwości, np:tworzenie się ropni;powstawanie torbieli, zapalenie kości szczęki.

Warto pamiętać, że pozostawienie korzenia w sytuacji, gdy straciliśmy koronę zęba z powodu zaawansowanego stadium próchnicy, może prowadzić do infekcji stawów, płuc, wątroby czy chorób serca i mózgu.

Zabieg radektomii

Lekarz chirurg stomatolog decyzję o usunięciu korzenia zęba podejmuje na podstawie wykonanego zdjęcia RTG. Jeśli jest szansa zachowania korzenia, pacjentowi można zaproponować rekonstrukcję zęba.

Zabieg usunięcia korzenia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym; korzeń jest usuwany przy pomocy kleszczy, po wyizolowaniu go od kości. Oczyszczony obszar po korzeniu zabezpieczony zostanie gąbką hemostatyczną, a założenie szwów zamyka ranę i kończy zabieg. Po zabiegu i gdy znieczulenie przestaje działać, mogą pojawić się ból i obrzęk.

Usuwanie zębów zatrzymanych

Usunięcie zębów zatrzymanych jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym przez chirurga stomatologa, ze względu na większą złożoność procedury niż ekstrakcja zęba zwykłego.

Definicja zęba zatrzymanego

Zęby zatrzymane są całkowicie ukształtowanymi zębami, które jednak nie “wyszły” na zewnątrz, a są “ zatrzymane” w kości szczęki dolnej bądź górnej. Czymś innym są zęby niewyrżnięte, całkowicie schowane w kości.

Zęby mogą być częściowo lub całkowicie zatrzymane. Zębem zatrzymanym może być sławna “ósemka”, czyli ząb mądrości; górne jedynki i trójki- kły, a także zęby przedtrzonowe na dolnej szczęce.

Zęby zatrzymane występują w żuchwie w różnych miejscach.

Przyczyny zatrzymania zęba

Najczęstsze przyczyny zaistnienia tej przypadłości- zatrzymania zęba- to zbyt wczesne usunięcie zęba mlecznego, przetrwałe zęby mleczne, późne ich wypadnięcie, szczególnie kła; niedorozwinięte kości szczękowe, zapalenia i guzy zębopochodne i niezębopochodne.

Ząb zatrzymany może być także wynikiem obrażeń mechanicznych szczęki i żuchwy.

Zalecenia do usunięcia zębów zatrzymanych

Istnieją wskazania medyczne do usunięcia zębów zatrzymanych, są to przesłanki: protetyczne, ortodontyczne oraz natury estetycznej.

Ekstrakcja zęba zatrzymanego przeciwdziała wielu poważnym dolegliwościom:

  • powstawaniu zakażeń kieszonek dziąsła oraz zanikowi korzenia zębów obok;
  • chorobom przyzębia;
  • tworzeniu się torbieli wokół korony,
  • wszelkim złamaniom kości żuchwy i szczęki;
  • stłoczeniu zębów siecznych.

Ząb zatrzymany należy bezwzględnie usunąć, gdy jest umiejscowiony poza łukiem i gdy uciska na sąsiednie zęby.

Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego

Usunięcie zęba zatrzymanego poprzedzone jest diagnostyką: wykonaniem zdjęcia RTG lub tomografią komputerową, aby potwierdzić zasadność zabiegu oraz dokładnie ustalić jego plan. Ma to także zminimalizować ryzyko powikłań, do których należą:

  • utworzenie przetoki ustno- nosowej,
  • uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego (ekstrakcja dolnych ósemek.)
  • przedziurawienie zatoki szczękowej (górne ósemki);
  • uszkodzenie korony lub korzeni sąsiadujących zębów.

 

Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne metody leczenia wszelkich dolegliwości związanych z uzębieniem i obszarem sąsiadującym.

Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego wykonywany jest przez chirurga stomatologicznego, wymaga używania odpowiednich narzędzi, w zależności od skomplikowania zabiegu, a są to między innymi:

  • dźwignia luksująca,
  • kleszcze Meissnera lub Bertena do zębów wyrżniętych,
  • fizjodyspenser + prostnica lub kątnica, lub piezo
  • odpowiedniej wielkości wiertłami różniczkowe;.
  • skalpel nacinający dziąsła
  • raspator

Ekstrakcje zębów zatrzymanych wymagają znieczulenia miejscowego,dopasowania odpowiedniego środka znieczulającego oraz odpowiedniej metody opracowania miejsca operacji. Zachowanie wszelkich zasad aseptyki i antyseptyki jest koniecznością.

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, przeprowadzany jest wywiad zdrowotny oraz wymagane jest podpisanie zgody pacjenta.

Pacjent przed ekstrakcją zęba powinien wyczyścić zęby oraz przepłukać całą jamę ustną specjalnym płynem antybakteryjnym.

Po wykonanym zabiegu miejsce jest zszywane i zakładany jest opatrunek uciskowy, aby zapobiec krwawieniu. Często pacjent przyjmuje antybiotyki i spożywa płynne potrawy.

W związku z tym, że po usunięciu korzenia zęba powstaje ubytek w kości, część pacjentów korzysta ze specyfików kościozastępczych, aby z czasem móc przystąpić do rekonstrukcji zęba w tym miejscu.

Share by: