Endodoncja Poznań

Endodoncja-tajemnicza dziedzina stomatologii.

Endodoncja lub inaczej leczenie endodontyczne jest rodzajem leczenia zachowawczego stomatologicznego. Zadaniem lekarza stomatologa jest diagnoza oraz leczenie chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczone są duże ubytki próchnicze, zgorzel miazgi i martwica, a także obrażenia mechaniczne lub nieumiejętnie przeprowadzone leczenie endodontyczne w przeszłości bądź przygotowanie do protetyki.

Do podstawowych procedur leczniczych endodoncji należy leczenie kanałowe.Jest to procedura, której specjaliści na pewno są dostępni w dużych miastach, np. w Poznaniu.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Miazga ma postać galaretki, w niej znajdują się naczynia krwionośne, limfatyczne a także komórki i nerwy. Po wyczyszczeniu kanału pozostaje puste miejsce po wcześniejszym opiłowaniu zęba pilnikami endodontycznymi i wypłukaniu kanału z pozostałości zębiny oraz bakterii.

Zabieg można przeprowadzić z pomocą mikroskopu zabiegowego, co znacznie usprawnia pracę i minimalizuje ryzyko niedokładności.

Leczenie kanałowe pierwotne i leczenie kanałowe wtórne.

Zabiegi endodontyczne dzielimy na pierwotne i wtórne. Z leczeniem pierwotnym mamy do czynienia w przypadku wykonywania go po raz pierwszy w danym zębie. Natomiast leczenie wtórne to zabieg wykonywany po raz kolejny, gdy pacjent już wcześniej miał przeprowadzone leczenie kanałowe danego zęba.

Kuracja, czas trwania

Czas trwania kuracji oraz zabiegu jest uzależnione od budowy zęba. Oczywiście najszybciej wyleczony zostanie ząb z jednym kanałem, w zębach przednich. Niestety, w zębach bocznych znajdują się dwa lub trzy kanały, w zębach trzonowych nawet więcej. Zdarza się również sytuacja, że dopiero wykonanie tomografii komputerowej szczęki ujawnia dodatkowe, prawie niewidoczne kanały. Przypomnijmy, że w trakcie procedury endodoncji należy dokładnie wypłukać wnętrze kanału, więc im mniejszy kanał, tym bardziej żmudna praca czeka lekarza stomatologa.

Etapy leczenia kanałowego zębów.

Endodoncja przebiega w kilku etapach:

  1. Usunięcie dotkniętych chorobą tkanek z korzenia i komory zębowej;
  2. Ukształtowanie kanałów przy pomocy precyzyjnych pilników oraz przepłukanie;
  3. Wypełnienie jamy kanału odpowiednimi preparatami, do tego używana jest płynna gutaperka;
  4. Zamknięcie kanału zęba wraz z rekonstrukcją- materiał światłoutwardzalny lub korony protetyczne.

Znaczenie podjęcia leczenia kanałowego.

Unikanie leczenia kanałowego zębów może skutkować bólem o dużym nasileniu; przyczynić się do pojawienia się następnych ognisk zapalnych wokół wierzchołka korzenia zainfekowanego zęba.

Na pozór banalne stwierdzenie, że należy regularnie sprawdzać stan zębów, nabiera znaczenia.

Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb, zapobiec ekstrakcji w danym momencie. Ząb może służyć nam jeszcze przez wiele lat i nawet jeśli będziemy zmuszeni z czasem do usunięcia go, to krótkowzroczne myślenie, że zawsze można wszczepić implanta jest niewłaściwe. Żadna proteza nie jest tak dobra jak własny organ.

Ząb po zabiegu jest martwy, przez co bardziej kruchy, dlatego należy dbać o higienę jamy ustnej.

Ale biorąc pod uwagę nawet powyższe czynniki oraz czasochłonność i skomplikowane kroki leczenia, jego duże koszty, jego podjęcie jest uzasadnione.

Share by: